Geriatri Fizyoterapistleri Derneği olarak BİR MESAJIMIZ VAR!


Saygıdeğer Büyüklerimiz,

Size “Geriatri Fizyoterapistleri Derneği” olarak BİR MESAJIMIZ VAR!

Hepimizin bildiği gibi COVİD-19 olarak bilinen Corono virüsü, Çin’den başlayarak Türkiye dahil tüm dünya ülkelerine yayılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü ve bu konuda çalışan bilim adamları bu hastalığın en iyi tedavi yönteminin «Korunma veya önlem» olduğunu bildirmiştir. Korunma veya önlem için ilk yapılması gerekenin de sosyal mesafeyi korumak veya mümkün olduğunca az kişi ile temas etmek olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle sosyal temas ile ortaya çıkacak bulaşmanın önüne geçmek ve sağlığımızı korumak üzere birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Sağlık Bakanlığı ve uzman bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu’nun kararı ile bazı yaş grupları için sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Virüsün bulaşmasını önlemek ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmek için, bu dönemde evde kalmanın ve sosyal mesafeyi korumanın, elleri sık sık yıkamanın, sağlıklı beslenmenin, iyi uyumanın ve egzersiz yapmanın çok önemli olduğu da bildirilmiştir.
Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sonuçları da bu dönemde «evde kalmanın ve sosyal izolasyonun» en iyi korunma yöntemi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle «Evde Kal» çağrısı, hastalığın bulaşmasını veya yayılmasını önleyen en önemli karardır ve her ne kadar zor olsa da hepimizin bu kurala uymasını ve desteklemesini gerektiren ilk kuraldır. Uyulması gereken ikinci önemli kural, sıvı, protein ve vitamin içeren besinlerden zengin sağlıklı beslenmedir. Üçüncü kural, iyi ve kaliteli uyku uyumaktır.
Dördüncü kural ise, hareketsiz kalmaktan kaçınmak; fiziksel aktivite ve egzersiz yapmaktır. Aktivite azlığı veya hareketsizliğin, tüm yaş grubu bireylerde, özellikle yaşlılarda kronik hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli risk faktörlerinden biri olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalar, fiziksel aktivite düzeyi ile sağlıklı olma arasında çok yakın ilişki olduğunu göstermiştir. Yaşlılıkta fonksiyonlarda azalma ve yetersizlik meydana geldiği için, yaşam boyu düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı, sağlıklı yaşlanmanın temelini teşkil eder.
Özellikle evde kaldığımız ve hareket alanımızın daraldığı bu günlerde hem fiziksel, hem mental, hem de psikolojik olarak sağlıklı olmanın yolu, egzersiz yapmaktan geçer. O nedenle yaşlıların sağlığı ile ilgilenen bizler de, “Geriatri Fizyoterapistleri Derneği” olarak sizleri evde aktif olmaya ve egzersiz yapmaya davet ediyoruz.
Bilimsel araştırmalar doğrultusunda sizlere özel olarak planladığımız bu egzersiz programı, evde kendi başınıza yapabileceğiniz ve çoğunlukla sandalyede yapılan “başlangıç seviyesi” egzersizlerden oluşmaktadır. Başlangıç seviye egzersizleri çok basit egzersizler olduğu için kalp hastalığı, diyabet veya artrit gibi problemleriniz olsa bile, emniyetle kullanılabilir ve herhangi bir probleme yol açmaz.
Ancak, daha önce düzenli egzersiz yapan bir kişi değilseniz ve var olan hastalığınıza bağlı bazı kısıtlılıklarınız veya akut ağrılarınız varsa, bu egzersizlerin bir kısmını yapmayabilirsiniz veya belirtilen sayıda yapamayabilirsiniz. Ayrıca, ilk günlerde size gösterilen bu egzersizlerin tamamını yapamayabilirsiniz. Zamanla, egzersizlere alıştıkça ve egzersiz performansınız geliştikçe, egzersizlerin sayılarını yavaş yavaş artırarak tamamını yapabilirsiniz. Bu egzersizleri, evde tek başınıza veya tüm aile bireyleri ile birlikte yapabilirsiniz. Haftada en az 3-5 gün (tercihan her gün), günde 1-3 kez yapılması gereken bu egzersizleri televizyon seyrederken veya telefonla konuşurken bile rahatlıkla yapabilirsiniz.
Egzersiz öncesinde ve egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar, slaytlarda yazılı olarak ve videoda sözlü olarak sizlere verilmiştir. Linkini verdiğimiz bu egzersiz programını resimli slayt sunumu ile veya video ile takip edebilir; gerekirse egzersizleri daha iyi hatırlamak ve devamlı elinizin altında olmasını sağlamak için sayfadan indirerek bastırabilirsiniz.
Haydi şimdi hep birlikte egzersiz yapalım; sağlıklı olalım; kendimiz daha iyi hissedelim!
Prof. Dr. Filiz CAN
Geriatri Fizyoterapistleri Derneği Başkanı

Bir cevap yazın